Dzień dobry Niedźwiadki i już piątek, kończymy wędrówkę po Unii Europejskiej.

1. W załączniku znajduje się mapa Europy. Odszukajcie Danie. Jest to państwo, które dzisiaj poznacie.

Stolicą Danii jest Kopenhaga. Dania należy do UE.

Otwórzcie jeszcze kartę pracy 4,na stronie 35 i przypomnijcie sobie jak wygląda flaga Danii.

Z literek ułóżcie słowo : Dania

Z Danii pochodził znany baśniopisarz Hans Christian Andersen. Baśnie, które na pewno znacie a ich autorem jest Andersen to: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „ Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu” i wiele innych.

Dzisiaj przypomnimy sobie baśń pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”.

 

2. Słuchanie opowiadania na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena” Księżniczka na ziarnku grochu”.

Był sobie pewnego razu książę, który chciał się ożenić z księżniczką, ale to musiała być prawdziwa księżniczka. Jeździł więc po całym świecie, żeby znaleźć prawdziwą księżniczkę, lecz gdy tylko jakąś znalazł, okazywało się, że ma jakieś „ale”. Księżniczek było dużo, jednak książę nigdy nie mógł zdobyć pewności, że to były prawdziwe księżniczki. Zawsze było tam coś niezupełnie w porządku.

Wrócił więc do domu i bardzo się martwił, bo tak ogromnie chciał mieć za żonę prawdziwą księżniczkę.

Pewnego wieczoru była okropna pogoda; błyskało się i grzmiało, a deszcz lał jak z cebra; było strasznie. Nagle ktoś zapukał do bramy miasta i stary król wyszedł otworzyć.

Przed bramą stała księżniczka. Ale mój Boże, jakże wyglądała, co uczyniły z niej deszcz i słota! Woda spływała z włosów i sukienki, wlewała się strumykiem do trzewiczków i wylewała się piętami, ale dziewczynka powiedziała, ze jest prawdziwą księżniczką.

„Zaraz się o tym przekonamy” – pomyślała stara królowa, ale nie powiedziała ani słowa, poszła do sypialni, zdjęła całą pościel, na spód łóżka położyła ziarnko grochu i na nim ułożyła jeden na drugim dwadzieścia puchowych materaców, a potem jeszcze dwadzieścia puchowych pierzyn. I na tym posłaniu miała spać księżniczka.

Rano królowa zapytała ją, jak spędziła noc.

− O, bardzo źle – powiedziała księżniczka – całą noc oka nie mogłam zmrużyć! Nie wiadomo, co tam było w łóżku. Musiałam leżeć na czymś twardym, bo mam całe ciało brązowe i niebieskie od sińców. To straszne!

Wtedy mieli już pewność, że była to prawdziwa księżniczka, skoro przez dwadzieścia materaców, dwadzieścia puchowych pierzyn poczuła ziarnko grochu. Taką delikatną skórę mogła mieć tylko prawdziwa księżniczka.

Książę wziął ja za żonę, bo teraz był pewny, że to prawdziwa księżniczka, a ziarnko grochu oddano do muzeum, gdzie jeszcze teraz można je oglądać, o ile go ktoś nie zabrał.

Widzicie, to była prawdziwa historia.

 

Rozmowa na temat utworu.

− Z kim chciał ożenić się książę?

− Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?

− Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?

− Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

 

3. Zapraszam Was na wycieczkę po Danii

https://www.youtube.com/watch?v=ZVFnyWZyiVk

4. Zachęcam do zabaw matematycznych na stronie internetowej Matematyczne zoo

Fajnie jak w wolnym czasie poćwiczycie w zakładce po lewej stronie KALENDARZ I CZAS

Tu wstawiłam dla przykładu z tej zakładki link do przypomnienia pór roku

https://www.matzoo.pl/zerowka/pory-roku_48_332

 

Życzę kochani miłego dnia i weekendu.

Pani AniaZałączniki: