Zajęcia dydaktyczne cz. I:

1. "Co zanieczyszcza powietrze?" - jak myślicie, jaka jest odpowiedź na to pytanie? Przyczyn zanieczyszczeń powietrza jest dużo. 

Obejrzyjcie filmik przedstawiający kwestię zanieczyszczeń w domu https://www.youtube.com/watch?v=UfnFm98heqQ 

Poniższa ilustracja również przedstawia źródła zanieczyszczeń głównie w domach. Spróbujcie omówić ilustrację razem z rodzicami.

zanieczyszczenie powietrza

Według kilku ostatnich badań, powietrze w pomieszczeniach może być znacznie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Szacuje się, że większość ludzi spędza 90% życia w budynkach, bez względu na to, czy jest to ich dom, szkoła, praca czy inne środowisko wewnętrzne.

Część powietrza w twoim domu jest mieszanką zanieczyszczeń zewnętrznych, jak te pochodzące z pojazdów lub fabryk. Reszta powietrza to zanieczyszczenia wewnętrzne, jak źródła spalania i emisje z materiałów budowlanych oraz sprzętu elektronicznego.

Wilgoć, środki czyszczące i chemikalia są bardzo niebezpieczne i mogą zanieczyścić powietrze w twojej przestrzeni życiowej. Również palacze, a nawet zwierzęta domowe przyczyniają się do obniżenia jakości powietrza w domu.

Bardzo ważne jest by często wietrzyć dom.

/źródło ilustracji i tekstu https://nauka.rocks/zanieczyszczenie-powietrza/ /

Zachęcam także do obejrzenia filmu o smogu https://www.youtube.com/watch?v=baJQkO9G6uk

2. LASY TO PŁUCA ZIEMI - czy potraficie wyjaśnić to powiedzenie? 

Lasy są płucami Ziemi. » Bezuzyteczna.pl | Codzienna dawka wiedzy ...

Dbajmy o lasy i inne rośliny, ponieważ produkują niezbędny nam do życia tlen. Dlatego też mówi się, że lasy to płuca Ziemi.

3. Zabawa w leśne echo.

Pobawcie się w echo - rodzic wyklaskuje lub wytupuje dowolne rytmy, a wy je powtarzacie jak echo.

4. Przypomnienie piosenki "Ziemia - wyspa zielona" 

Zapraszam do wspólnego śpiewu https://www.youtube.com/watch?v=GxBbx5wxxJ0&t=33s

5. Karta pracy - w załącznikach znajdziecie zadanie - należy dokończyć sekwencję wg wzoru. Chwytajcie za nożyczki i wytnijcie kwadraty z obrazkami, a następnie wykorzystajcie je do dokończenia sekwencji.

Miłego dnia oraz weekendu

Pani Monika :) 

Zajęcia dydaktyczne cz. II:

1. Zabawka z ekośmieci - mam dla Was kilka propozycji, jak możecie wykorzystać tzw. ekośmieci - czyli na przykład rolki po papierze, nakrętki, butelki, wytłaczanki itp. Zamiast je wyrzucać wykonajcie z nich zabawkę. Czekam na wasze kreatywne i oryginalne propozycje. A oto kilka moich znalezionych w Internecie:

    Brinquedos Reciclados: 33 Ideias com Garrafa Pet Fáceis de Fazer | Revista Artesanato

 

    Bottle run w/ color tape  How to Make a Marble Run | Munchkins and Mayhem

2. Opowiadanie Agaty Widzowskiej "Lis i lornetka" - zachęcam do przeczytania opowiadania i udzielenia odpowiedzi na pytania do jego treści. Opowiadanie znajdziecie w załącznikach.

3. Kochane Żyrafki, wiem, że zasłużyliście na miano Przyjaciela Ziemi. Jestem przekonana, że każdego dnia będziecie dbać o naszą planetę. W załącznikach znajduje się dyplom dla Was. 

Miłego dnia i weekendu 

Pani Jadzia :) 

PS: Przypominamy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań możecie się Państwo z nami kontaktować od poniedziałku do piątku z panią Jadzią w godz. 9.00 - 11.00, z panią Moniką w godz. 11.00 - 13.00  

-telefonicznie (numery naszych telefonów zostały podane na grupie dla rodziców na messengerze),

-mailowo: monika_k87@wp.pl  jx2@interia.eu,

-poprzez messenger

 Załączniki: