09.04 ,,Wielkanoc na świecie'' – zabawy z kodowaniem

 

 

Witam

Na początek zapraszam was na gimnastykę poranną i trochę ruchu.

 

https://dziendobry.tvn.pl/a/polaczenie-nauki-i-zabawy-czyli-pokazy-teatralne-dla-dzieci-duetu-tak-tv

 

Mam nadzieję , że odwiedził Was zajączek i coś Wam tam zostawił!! (pamietaliście o marchewce?)

 

Dzisiaj mam dla was propozycję zabawy w kodowanie

 

(dla rodziców)

Zabawy w kodowanie bez komputera to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu. To nie tylko świetna zabawa, ale przy okazji nauka czegoś nowego: miejętności logicznego myślenia, analizowania, formułowania poleceń .

          Sytuacja, w jakiej aktualnie jest każdy z nas, skłania do poszukiwania różnorodnych materiałów i pomysłów na naukę domową.

Zakrętkowy wąż


           Zabawa polega na ułożeniu węża z kolorowych zakrętek (lub klocków, klamerek – co macie pod ręką w róznych kolorach).  Dzieci układają zakrętki w poziomie tworząc długiego węża. Kolory poszczególnych części węża układamy na podstawie napisanych na kartce komend z zachowaniem określonych warunków.

           Przykładowa instrukcja: głowa węża powinna się składać z 4 zielonych zakrętek, koniec ogona powinien być niebieski. Za głową węża ułóż naprzemian 5 zakrętek czerwonych i żółtych. Resztę zakrętek ułóż w środku węża, jednak zakrętka czerwona nie może się stykać z kolorem żółtym, a biały z zielonym.

           Do zabawy z 5 latkami na początku użyć można mniej kolorów i mniejszą ilośc zakrętek a dla starszych dzieci możemy użyć dowolnej ilości..

 

Budowanie muru z klocków


              Zasady podobnie jak przy zabawie w tworzenia węża, ale tym razem budujemy mur z klocków. Układamy klocki według komend napisanych przez drugą osobę.

             Przykładowy instrukcja: Kolor czerwony klocków może pojawić się tylko na dole, która musi się składać z maksymalnie 10 klocków. Kolor niebieski nie może sąsiadować (z żadnej ze stron) z żółtym, na górze mogą być tylko zielone klocki. Mur nie może być wyższy niż 8 pięter.

Miłej zabawy

p. Marlena

 

 

 

Witam

 

Wiecie już jak wielkanoc obchodzimy w naszym kraju , ale czy wiecie jak wielkanoc obchodzą w innych krajach? Mam dla Was kilka ciekawostek.

W Niemczech ludzie słyną z zamiłowania do ielkanocnego zajączka, który jest obowiązkowym elementem dekoracji stołu. Nasi sąsiedzi dekorują mieszkania wielkanocnymi bukietami, zielonymi gałązkami przybranymi wydmuszkami. Zgodnie z tradycją pisanki chowają w gniazdach, które ukrywają gdzieś w domu albo ogrodzie. Głównym zajęciem dzieci w niedzielę wielkanocna jest ich szukanie.

We Francji nie przykłada się takiej wagi do świąt jak kiedyś. Wszystkie sklepy i restauracje są otwarte. Do dzis zachowała się jedyna tradycja – słodka tradycja- obdarowywanie dzieci czekoladowymi jajkami. Dzieci budują gniazda a zajączek podrzuca pyszne czekoladowe jajka. W ogrodach można spotkać drzewa przystrojone kokardami oraz jajami wielkanocnymi.

We Włoszech zwyczajem świątecznym jest w niedzielę wielki obiad . Na stole obowiązkowo są plasterki salami i jajka na twardo. Na deser włosi jedzą ciasto w kształcie gołębia. Symbolem świąt nie są jajka tylko baranek.

W Anglii Święta Wielkanocne to przede wszystkim dobra zabawa. W całym kraju urządzane są wyścigi jajek- zwycięża ta osoba która potoczy najdalej jajko bez rozbicia go. W niedzielny poranek dzieci zasypywane są słodyczami.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2ewyzP7zUyo

 

Jak podobaja Wam sie święta w innych krajach?

 

Zapraszam Was teraz do wspólnego malowania zajączka

 

https://www.youtube.com/watch?v=x8MtFu909cs

( Wykonajcie też zadania w Kartach Pracy nr 3 str. 72-80 – fioletowa ksiązka

 

p. Jola