Pierwszy motyl 25.03
Motyle - piękne, kolorowe, delikatne.... No właśnie, jakie mogą być motyle? Drodzy Rodzice, zadajcie to pytanie Waszym dzieciakom, z pewnością znajdą inne trafne określenia. By nic nam nie "uciekło", jak motylek proponuję na białej kartce naszkicować dużego motyla, a na jego skrzydełkach zapisać Wasze propozycje określeń cech motyli.1. Ćwiczenie oddechowe "Łąka wiosną"
Do wykonania ćwiczenia potrzebna będzie zielona kartka, bibuła (jeśli nie mają jej Państwo w domu może być stara gazeta) oraz słomka do napojów.
Prosimy, by dziecko zrobiło z biłuły lub gazety kulki. Usiądźcie przy stole na którym należy położyć zieloną kartkę - naszą łąkę, a dookoła na stole rozsypcie kulki - kwiaty. Zadaniem dziecka jest za pomocą słomki przenieść wszystkie kwiatki na łąkę nie używając rąk oczywiście.
W załączniku u dołu wpisu krótki filmik przeprowadzenia ćwiczenia w wykonaniu prywatnego przedszkolaka ;)
2. Budowa motyla.
https://www.printoteka.pl/nl/materials/item/448 poniższy link zawiera ilustrację budowy motyla. Proszę omówić z dzieckiem elementy budowy motylka.
Ciało motyla składa się z czterech głównych części: głowy, tułowia, odwłoku i skrzydeł. Na głowie motyl ma parę oczu złożonych, parę czułków oraz ssący aparat gębowy. Tułów składa się z trzech segmentów, na których znajdują się trzy pary odnóży. Od tułowia odchodzą dwie pary skrzydeł pokrytych łuskami.
A czy nasze Żyrafki wiedzą, w jaki sposób rodzą się motyle?
https://www.youtube.com/watch?v=zNeizTuJCgg zachęcam do obejrzenia filmiku przedstawiającego przeobrażenie larwy w motyla.
3. Różne motyle.
https://www.youtube.com/watch?v=eMUawKnnHU4 pod tym linkiem znajdują się różnego rodzaju gatunki motyli występujących w Polsce. Ciekawe którego widzieliście na żywo? Może rusałkę admirała? a może czerwończyka lub pazia królowej?
4. Zabawa bieżna "Motylek".
Dziecko zamienia się w motyla, porusza się skacząć i machając skrzydełkami. Na ustalony sygnał, np dźwięk stukania łyżką w stół - zastyga w bezruchu.
5. Praca plastyczna "Motyl".
Żyrafki uwielbiają pracę plastyczną dlatego mam dwie propozycję wykonania motyla. Proszę oczywiście wykonać jednego motyla. W każdym domu znajdą się różnego rodziaju materiały które można użyć do prac plastycznych.
Powyższa grafika pochodzi ze strony https://pl.pinterest.com/pin/322570392037069642/?nic_v1=1aW64DGUZM5yhFXas%2FxUaJJHKhkTSJMohSZAFORGhu2pXZgYisum8o3N1q%2F7fjGg06
Powyższa grafika pochodzi ze strony https://pl.pinterest.com/pin/732960908079035522/?nic_v1=1aMr8SZR%2FMI4C1IckujS6cyKm2fPA70fMBngYMhedf%2BJMpz8MJgAGHC8ylJui5xfUH
A może ktoś ma inny pomysł na swojego motyla? Zapraszam do tworzenia.
Zachęcam do zrobienia zdjęcia swoich pięknych prac - można podzielić się nim za pomocą aplikacji messenger wysyłając do nas :) bardzo chętnie zobaczymy je również na żywo, kiedy przyniesiecie je do przedszkola :) Zachowajcie wszystkie cenne obrazy i prace plastyczne, które teraz tworzycie w domu :)
6. Dzieci, które mają w domu podręczniki - kiedy popołudniu będziecie narzekać na nudę zachęcam do zrobienia zadań:
Karty Pracy cz. 3 str. 56 - proszę obejrzeć obrazki, a następnie omówić etapy rozwoju żaby. Nastepnie proszę dokończyć rysowanie żab wg wzoru i pokolorować je.
Żeby lepiej zrozumieć jak z kijanki powstaje piękna żaba zachęcam do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=9tDWu9XlDnE
Karty Pracy cz. 3 str. 57 - oberzyj obrazek sasanki, powtórz jej nazwę, dorysuj brakujące części sasanki na kolejnych rysunkach. Obejrzyj obrazki, jak rozwija się sasanka, powiedz, czego potrzebuje sasanka i inne rośliny do rozwoju.
W załączniku na dole wpisu znajduje się podręcznik w formie do wydruku pochodzący ze strony
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/npoia-bbplus-kp-3.pdf
Miłego dnia :)