Jak nie krzyczeć na swoje dziecko? 5 porad od psychologów.
Jak nie krzyczeć na swoje dziecko? Na to pytanie wielu rodziców szuka odpowiedzi. Ich cierpliwość wielokrotnie została poddana testom i chociaż z całych sił zapierali się oni przed podniesieniem głosu, to nie zawsze się udawało. Jednak i na to jest sposób. Amerykańscy psychologowie podzielili się swoimi radami, które pomogą uporać się z trudnymi sytuacjami w odpowiedni sposób. Bez krzyku, płaczu, wybuchów złości i późniejszego poczucia winy.
Zmień swoją perspektywę wobec dziecka
Zmiana perspektywy pokazuje szacunek i wsparcie, które w relacjach na linii rodzic-dziecko są bardzo potrzebne. Wysłuchanie dziecka i zrozumienie jego punktu widzenia może pomóc we wspólnym rozwiązywaniu problemów, które się pojawiły i wywołały określone zachowanie malucha.
Zamiast krzyczeć - wyjdź i poczekaj
Chwila oddechu i dystansu może nas uratować. Ten czas, kiedy nasza cierpliwość sięga zenitu, a wzięciem oddechu - tworzy specjalną przestrzeń między sytuacją, która wynikła a reakcją, której do końca nie chcemy. Daj szansę na zebranie myśli, ocenę sytuacji, która pozwoli właściwie zareagować. Wyjaśnij swoim dzieciom, że potrzebujesz "przerwy" dla siebie, bo sprawa jest zbyt świeża, aby teraz o niej dyskutować. Wróć do problemu za kilka chwil.
Porozmawiaj z inną osobą
Porozmawiaj ze mężem, żoną, przyjacielem lub siostrom o swoich uczuciach. Posiadanie możliwości "wyrzucenia" problemu i przetworzenia swoich uczuć na szczerą i oczyszczającą rozmowę, może sprawić, że będziesz w stanie określić najlepszy sposób działania.
Czerwona flaga dla wszystkich
Nie ma nic złego w zwróceniu uwagi na fakt, jeśli dane zachowanie dziecka cię denerwuje. Bez krzyku, a na spokojnie daj mu to do zrozumienia. To pozwali ci nieco wycofać się i uspokoić, jednocześnie ustanawiając jasne granice i oczekiwania. Z czasem dzieci nauczą się identyfikować i korygować złe zachowanie, zanim uciekniesz się do krzyku, a ty odkryjesz zdrowe sposoby utrzymania dyscypliny.
Sporządź listę akceptowalnych alternatyw dla krzyku
Przeprowadź burzę mózgów wśród domowników na temat różnych sposobów komunikowania frustracji, ustalania oczekiwań i egzekwowania zasad. Alternatywy mogą obejmować spokojne mówienie, prowadzenie dyskusji dostosowanych do wieku. Zachowaj tę listę pod ręką, aby móc się do niej odwoływać w stresujących sytuacjach.