Poznajemy zawód piekarza 18.05
Witajcie :) W tym tygodniu poznamy różne zawody.Dorośli wykonują różne zawody, każdy zawód jest ważny i potrzebny. Poproście rodziców by opowiedzieli wam o swojej pracy,jaki zawód wykonują, czym dokładnie się zajmują. Może kiedyś byliście w miejscu pracy rodziców?
Dzisiaj poznamy pracę piekarza. Posłuchajcie bajki
"Bajeczka Piekarska" A.Galica
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, aż na Śląsku w mieście Piekary, żył sobie piekarz pan Mączka. Codziennie wstawało świcie i piekł chleb: biały podłużny i czarny podłużny, biały i czarny, z mąki białej i razowej. Musiał się spieszyć i uwijać, bo już od rana pod piekarnią stali ludzie i czekali na świeży i pachnący chleb. I gdy tylko piekarz Mączka sprzedał wszystkie białe chleby i razowe chleby, musiał się znowu zabierać do pracy i piec chleb biały i razowy na kolację dla swojej rodziny. Pewnego dnia przyszły do piekarni dzieci pana Mączki –miał ich aż sześcioro –i zaczęły marudzić:
–Tato, już nam się znudził ten chleb.
–Jak może znudzić się chleb –zdziwił się piekarz –taki pyszny, pachnący i chrupiący?
–Ale zawsze jest taki sam –marudziły dzieci.
–A co będziecie jeść na kolację? –spytał piekarz Mączka.
–Upiecz nam jakiś inny chleb –prosiły dzieci.
Pan Mączka przyjrzał się swoim dzieciom, które bardzo kochał, pomyślał chwilkę i powiedział:
–Dobrze, dla każdego z was upiekę coś innego –i zabrał się do roboty. A dzieci przyglądały się uważnie, co robi ich tata.
–Dla Bartka zrobię chlebek okrągły jak jego buzia –mruczał pan Mączka.
–A dla Zosi upiekę chałkę zaplecioną tak jak jej warkoczyk.
Po chwili chałka była gotowa, a pan Mączka zaczął z ciasta robić wałeczki, a z wałeczków –kółka.
–To będą obwarzanki dla Martysi strojnisi. Może je sobie zawiesić na szyi jak korale. Martysia była bardzo zadowolona z rumianych obwarzanków na sznurku.
–A ja? A dla mnie? –dopytywał się Antoś.
–Dla ciebie zrobię bułkę paluszek, bo jesteś chudy jak paluszek i mały jak paluszek –powiedział pan Mączka.
–Ale gdy zjesz dużo takich paluszków, to na pewno urośniesz.
–A teraz zrobię coś dla Zuzi. Popatrzcie, jak się pięknie do mnie uśmiecha z wózeczka. I pan Mączka zrobił dla Zuzi słodki rogalik, podobny do uśmiechniętej buzi, a Zuzia zaraz się zabrała do chrupania rogalika.
–Tato –pisnął piegowaty Maciuś– a o mnie zapomniałeś?
–Czy spotkałeś kiedyś tatę, który zapomniałby o swoim synku? – uśmiechnął się pan Mączka i raz-dwa ulepił okrągłą bułeczkę posypaną makiem.
–Tato, ta bułka jest piegowata tak jak ja –uśmiechnął się Maciuś.
Ale piekarz Mączka już tego nie słyszał, bo zmęczony usnął przy piecu.
Rozmowa na temat opowiadania:
-Gdzie pracował piekarz?
-Co robił piekarz?
-Co upiekł pan Mączka dla swoich dzieci?
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powstaje chleb to zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA&t=10s
Chleb powstaje dzięki ciężkiej pracy wielu osób, począwszy od rolnika, który sieje ziarna i zbiera zboże, do młynarza który zmieli ziarna na mąkę aż do piekarza, który pracuje w nocy, wtedy gdy my śpimy, wszystko po to żebyśmy mogli rano zjeść świeży i chrupiący chlebek.
Popatrzcie teraz na zdjęcia pieczywa i spróbujcie je nazwać.
Możecie pobawić się w piekarzy i ulepić z masy solnej (sól i mąka w takich samych proporcjach+ trochę wody) lub z ciastoliny/plasteliny różne rodzaje pieczywa.
Ciekawe, co wyjdzie Wam najładniej :)
Pozdrawiam
p.Basia